MERKUR TOYS s.r.o. Police nad Metují

Husova 363
549 54  Police nad Metuji
Czech Republic

Tel./Fax : +420 491 541 227
E-mail : merkur@merkurtoys.cz


Kolem roku 1930 začal vývoj plechových elektrických vláčků Merkur. Původně byla železniční vozidla koncipována jako doplněk ke stavebnici Merkur, vyráběly se ve formě stavebnicových dílů, které se spojovaly šroubky a matičkami. Zvolena byla tehdy v Evropě rozšířená velikost 0 měřítka 1:45.

Protože na trhu byly požadovány výrobky již smontované, byla urychleně vyvinuta samostatná výroba vláčků. Hlavním konstruktérem byl pan František Jirman, zeť pana Vancla. Předlohou pro první lokomotivu byla tehdy velmi populární rychlíková lokomotiva Mikádo.

Ve skromných podmínkách byl model značně zjednodušen. K lokomotivě byly dodávány dvounápravové vozy služební, osobní a nákladní. Ukázalo se, že tento zjednodušený model se na trhu velmi dobře ujal a proto konstruktér F. Jirman v roce 1935 navrhl již vetší typ rychlíkové lokomotivy o uspořádání náprav 1C1, která byla oproti skutečnosti zkrácena pouze o jednu nápravu na předním podvozku.

Lokomotiva byla doplněna tendrem a společně s čtyřnápravovými podvozkovými vozy tvořila velmi zdařilou rychlíkovou soupravu. To byl i začátek úspěchu vláčků Merkur, které se později staly nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typem elektrických vláčků u nás. V roce 1940 byla výroba zastavena v souvislosti s válečným nedostatkem barevných kovů. V té době byla vyrobena limitovaná série vozů s dvojjazyčným protektorátním označením ČMD/BMB.

Výroba byla obnovena po válce v roce 1947. Postupně byl sortiment doplněn o nové typy vozů jako např. plošinový, klanicový, otevřený a zavřený nákladní, cisternový a chladící. V posledním období byla nahrazena původní parní lokomotiva zkrácenou verzí v uspořádání B1 ve světle modré barvě. Změna nastala po znárodnění, které postihlo ve své druhé vlně také střední a malé výrobce a živnostníky.

Počátkem 50. let byla zrušena soukromá firma pana Vancla a výroba se stala roku 1953 součástí Okresního kombinátu v Broumově. Až v únoru roku 1955 byla podána nová žádost k registraci ochranné známky MERKUR na stavebnici a vláčky s kolejnicemi a transformátorem. Výroba stavebnice pokračovala v takřka celém předválečném sortimentu. Výroba vláčků MERKUR byla definitivně zastavena v roce 1968. V dalších letech byly bohužel zlikvidovány nástroje na jejich výrobu.

Výroba vláčků byla přerušena na dlouhých 36 let.

V roce 2004 se obnovuje výroba plechových elektrických vláčků Merkur ve větší a nápaditější škále modelů. Mezi hodnotné výrobky patří model slavné lokomotivy Mikádo a další doplňky v podobě nádražních budov a závor.

Cílem firmy Merkur Toys je navázat na odkaz pana Vancla a Jirmana. Poznatky z výstav, jak v tuzemsku tak i v zahraničí ukazují, že tento druh takřka nezničitelné plechové dětské hračky na trhu chybí. Modelové, většinou plastové vláčky nejsou pro děti z cenových důvodů dostupné a jsou lehce náchylné k poškození. S těmito malými modely si hrají spíše tatínkové a dědečkové. Firma Merkur Toys reaguje na evropský směr, který opět směřuje k větším velikostem.

V současné době je firmou Merkur Toys vyráběna široká škála nejenom vagónků, ale i lokomotiv a doplňků k sestavení funkčního modelu železnice.


MERKUR TOYS s.r.o. Police nad Metují.

/album/merkur-toys-s-r-o-police-nad-metuji/ag25-miniatura-jpg/
/album/merkur-toys-s-r-o-police-nad-metuji/ag25-miniatura-1-jpg/
/album/merkur-toys-s-r-o-police-nad-metuji/merkur-jpg/
/album/merkur-toys-s-r-o-police-nad-metuji/merkur2-jpg/

—————


K vláčkům Merkur tu ještě dávám jednu zajímavost. 

Věřte - nevěřte, ale s vláčky od Merkuru se potkalo, přesněji mohlo potkat celkem sedm generací. Čtyři generace dosud žijící a další tři které již nežijí, ale za svého života se od počátku výroby vláčků Merkur v roce 1930 s nimi mohli potkat.

Zadejme si tedy tento fiktivní, ale teoreticky možný příklad.

Fiktivní obývací pokoj, na podlaze sestavený ovál z kolejnic, na něm jezdí vláček Merkur. Kolem tohoto oválu sedí.

Generace první :  kluk narozený v roce 2011 - stáří 5. let.

Generace druhá : jeho otec narozený v roce 1986 - stáří 30. let.

Generace třetí : jeho děd narozený v roce 1961 - stáří 55. let.

Generace čtvrtá : jeho praděd narozený v roce 1936 - stáří 80. let.

To jsou tedy čtyři dosud žijící generace. S vláčky Merkur se ale za svého života potkali také dnes již nežijící.

Generace pátá : prapraděd narozený v roce 1910 - v roce vzniku vláčků Merkur (1930) mu bylo 20. let.

Generace šestá : praprapraděd  narozený v roce 1885 -  v roce vzniku vláčků Merkur (1930) mu bylo 45. let.

Generace sedmá : prapraprapraděd narozený v roce 1860 -  v roce vzniku vláčků Merkur (1930) mu bylo 70. let.

Závěr : Vláčky od Merkuru se vyrábí 86. let a setkalo se s nimi již sedm generací.

Text a fotografie jsou použity z webových stránek firmy MERKUR TOYS.

Za možnost jejich použití velice děkuji.

Odkaz na webové stránky firmy MERKUR TOYS :