ŽELEZNICE V OBRAZECH - JIŘÍ BOUDA

Jiří Bouda (5. května 1934, Praha – 23. srpna 2015, Praha) byl český grafik, malíř a ilustrátor, syn akademického malíře Cyrila Boudy.Narodil se do umělecké rodiny malíře a ilustrátora Cyrila Boudy a již od mládí projevoval talent ke kreslení. Vystudoval Státní grafickou školu a po jejím ukončení byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, do ateliéru prof. Karla Svolinského. Již tehdy se začalo projevovat jeho zaujetí pro technická témata, což prokázala i závěrečná práce při ukončení studia v roce 1959, kterou byl kalendář s pražskými motivy, kde však převládalo téma dopravy. Po ukončení školy, pro svoji zálibu v dopravě, zejména železniční, nastoupil na místo signalisty na stavědle nádraží v Praze – Bubenči. Po odchodu na vojnu byl přijat do Armádního výtvarného studia a díky tomu se mohl dále věnovat výtvarné práci.
Po návratu z vojny mu byla nabídnuta práce na restaurování velmi poničeného papírového Langweilova modelu Prahy v městském muzeu (Muzeum hlavního města Prahy).[1] Této náročné práce se zhostil spolu se svou ženou Janou, též výtvarnicí, se kterou společně studovali a v roce 1962 se vzali; o tři roky později se jim narodil syn Martin.
Práce na záchraně modelu trvaly šest let. Přitom jim velmi pomohlo důkladné studium díla českého malíře a kreslíře Vincence Morstadta, zejména jeho vedut. S jejich pomocí se podařilo při rekonstrukci zachovat původní podobu zničených částí modelu.
Od roku 1968 se stal předsedou skupiny pro studium a dokumentaci železniční historie. Významným způsobem se podílel na spolupráci s technickými muzei v Praze, Brně i dalších městech při přípravě rozsáhlých výstav o dopravě např. 100 let veřejné dopravy v Praze (Praha, 1975), 100 let hromadné dopravy v českých zemích (Brno), Jak se kdysi cestovalo (Praha) a dalších.Technika a hromadná doprava, zejména železniční, se staly hlavním námětem jeho obrazů, ilustrací, grafik a exlibris. Svým cyklem šesti panoramatických pohledů na dnes již zaniklé nádraží Praha-Těšnov zdokumentoval podobu této novorenesanční stavby pro příští generace. Na svých obrazech a kresbách zachytil také mnoho vedut českých i moravských měst. Další uměleckou oblastí jeho díla je tvorba poštovních známek a barevných litografií z cest po českých zemích i v zahraniční (Francie, Itálie a další). Připravil také řadu katalogů svých početných výstav.

Jiří Bouda (5. května 1934, Praha – 23. srpna 2015, Praha) byl český grafik, malíř a ilustrátor, syn akademického malíře Cyrila Boudy.

Narodil se do umělecké rodiny malíře a ilustrátora Cyrila Boudy a již od mládí projevoval talent ke kreslení. Vystudoval Státní grafickou školu a po jejím ukončení byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, do ateliéru prof. Karla Svolinského. Již tehdy se začalo projevovat jeho zaujetí pro technická témata, což prokázala i závěrečná práce při ukončení studia v roce 1959, kterou byl kalendář s pražskými motivy, kde však převládalo téma dopravy. Po ukončení školy, pro svoji zálibu v dopravě, zejména železniční, nastoupil na místo signalisty na stavědle nádraží v Praze – Bubenči. Po odchodu na vojnu byl přijat do Armádního výtvarného studia a díky tomu se mohl dále věnovat výtvarné práci.

Po návratu z vojny mu byla nabídnuta práce na restaurování velmi poničeného papírového Langweilova modelu Prahy v městském muzeu (Muzeum hlavního města Prahy). Této náročné práce se zhostil spolu se svou ženou Janou, též výtvarnicí, se kterou společně studovali a v roce 1962 se vzali; o tři roky později se jim narodil syn Martin.

Práce na záchraně modelu trvaly šest let. Přitom jim velmi pomohlo důkladné studium díla českého malíře a kreslíře Vincence Morstadta, zejména jeho vedut. S jejich pomocí se podařilo při rekonstrukci zachovat původní podobu zničených částí modelu.

Od roku 1968 se stal předsedou skupiny pro studium a dokumentaci železniční historie. Významným způsobem se podílel na spolupráci s technickými muzei v Praze, Brně i dalších městech při přípravě rozsáhlých výstav o dopravě např. 100 let veřejné dopravy v Praze (Praha, 1975), 100 let hromadné dopravy v českých zemích (Brno), Jak se kdysi cestovalo (Praha) a dalších. 

Technika a hromadná doprava, zejména železniční, se staly hlavním námětem jeho obrazů, ilustrací, grafik a exlibris. Svým cyklem šesti panoramatických pohledů na dnes již zaniklé nádraží Praha-Těšnov zdokumentoval podobu této novorenesanční stavby pro příští generace. Na svých obrazech a kresbách zachytil také mnoho vedut českých i moravských měst. Další uměleckou oblastí jeho díla je tvorba poštovních známek a barevných litografií z cest po českých zemích i v zahraniční (Francie, Itálie a další). Připravil také řadu katalogů svých početných výstav.

 

 


ŽELEZNICE V OBRAZECH - JIŘÍ BOUDA

/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-1-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-2-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-3-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-4-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-5-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-6-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-7-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-8-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-11-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-12-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-13-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-14-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-15-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-17-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-18-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-19-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/stazeny-soubor-1-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-20-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-36-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-33-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-34-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-37-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-35-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-21-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-22-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-23-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-24-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-25-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-26-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-27-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-28-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-29-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-30-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-31-jpg/
/album/zeleznice-v-obrazech-jiri-bouda/v1-32-jpg/

—————